Opublikowany: 17.10.2023

Czy można się oprzeć jeszcze ciepłej kromce domowego chleba? Albo chrupiącej bagietce zanurzonej w oliwie? Zdecydowanie mamy słabość do domowych wypieków i staramy się je udoskonalać, jednocześnie eksperymentując w kuchni. Na co zwrócić uwagę i jakie akcesoria są niezbędne do wypieku idealnego pieczywa, dowiecie się czytając ten artykuł.

Podstawowym składnikiem jest oczywiście mąka, która wpływa na smak, wygląd jak i walory zdrowotne naszych wypieków. Mąka pszenna charakteryzuje się wyższą zawartością glutenu w porównaniu do mąki żytniej, a chleb z niej pieczony jest znacznie bardziej puszysty. Natomiast mąka orkiszowa zawiera zdecydowanie więcej minerałów niż mąka pszenna. Jeżeli macie potrzebę unikania glutenu w swojej diecie, możecie wybrać mąkę ryżową, gryczaną, kukurydzianą lub poeksperymentować w kuchni z mąką z soi, fasoli czy tapioki.

Chleby i bagietki powinny być pieczone w dość wysokich temperaturach (zazwyczaj w piekarnikach domowych jest to najwyższa możliwa temperatura). Chleb można piec w naczyniu żaroodpornym, garnku żeliwnym, formie ceramicznej lub stalowej.

 

JAKIE NACZYNIA WYBRAĆ?

  • Formy ceramiczne APPOLIA marki Peugeot można stosować w temperaturach do 250°C, dokładnie i równomiernie rozprowadzają ciepło oraz są odporne na uszkodzenia i zarysowania. Wyglądają bardzo estetycznie, dzięki czemu można wypieki zaserwować od razu w naczyniu, w którym się piekły.
  • Formy stalowe marki deBuyer można stosować w piekarniku nawet do 300°C. W dodatku są odporne na zarysowania, a jeśli nawet podczas użytkowania takie wystąpią, nie wpływają one na jakoś produktu, ponieważ nie posiadają żadnych szkodliwych dla zdrowia powłok.
  • Formy perforowane, które doskonale sprawdzają się do wypieku bagietek, ponieważ są one wtedy idealnie chrupiące z każdej strony.

UWAGA: formy z powłoką non-stick można używać w temperaturze max. 220°C

Przechowywanie pieczywa – co sprawi, że Twoje wypieki zachowają świeżość jak najdłużej?

Najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie pieczywa w drewnianym chlebaku lub w lnianej bądź bawełnianej torbie na pieczywo. Do chlebaka możesz włożyć również ćwiartkę jabłka lub kilka łodyg selera naciowego. Dzięki temu chleb nie będzie wysychał i dłużej zachowa swoją świeżość.

 

Przepis na tradycyjne francuskie bagietki autorstwa paryskiego cukiernika i piekarza Benait’a Castel’a.

Składniki

  • 160 g mąki pszennej (typ 650)
  • 125 g wody (w temperaturze pokojowej lub lekko ciepłej)
  • 3 g suchych drożdży piekarskich
  • 3 g soli

Wykonanie

Mąkę przesiej przez sito. Wszystkie składniki wymieszaj za pomocą robota kuchennego przez około 10 min. Ciasto przełóż do misy i odstaw na 30-40 minut (przykryj misę ściereczką, ciasto powinno w tym czasie podwoić swoją objętość). Po tym czasie ciasto przełóż na blat wyłożony matą sylikonową (lub na tradycyjną drewnianą stolnicę) i wyrób w dłoniach. Następnie podziel na dwie części za pomocą skrobki i uformuj 2 bagietki. Połóż je na formie do wypieku bagietek i odstaw w ciepłym miejscu na kolejną godzinę. W tym czasie rozgrzej piekarnik do 220°C. Każdą bagietkę natnij ukośnie ostrzem do nacinania ciasta i włóż do piekarnika na 20 minut. Po upływie wyznaczonego czasu wyjmij formę z bagietkami i odstaw do wystygnięcia.

Przepis na chleb z orzechami

Składniki

  • 400 g mąki pszennej (typ 650)
  • 25 g świeżych drożdży
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 ½ łyżeczki soli
  • 350 g wody
  • 150 g orzechów (np. włoskich)
  • 50 g nasion słonecznika

Wykonanie

Do misy wrzuć drożdże oraz cukier, a następnie rozpuść te składniki w około 50-100ml lekko ciepłej wody. Ostaw na 15-20 minut w ciepłe miejsce. Do drugiej misy wsyp przesianą przez sito mąkę, sól, posiekane orzechy i nasiona słonecznika i wymieszaj za pomocą szpatuły. Następnie dodaj rozpuszczone drożdże oraz resztę wody i ponownie dokładniej wymieszaj składniki. Misę przykryj ściereczką i odstaw na 1,5h w ciepłym miejscu. Wyrośnięte ciasto przełóż na blat wyłożony matą sylikonową lub na tradycyjną drewnianą stolnicę i wyrób w dłoniach przez około 5 minut. Nagrzej piekarnik do 210°C. Ciasto przełóż do stalowej formy wysmarowanej olejem (użyj do tego sylikonowego pędzelka), a następnie całość włóż do rozgrzanego piekarnika na około 45 minut. Po upływie wyznaczonego czasu wyjmij stalową formę i odstaw chleb do wystygnięcia.

Tipy, które sprawią, że skórka chleba będzie chrupiąca.

TIP 1

Skórka od chleba z mąki pszennej będzie jeszcze bardziej chrupiąca, gdy zaraz po wyjęciu z piekarnika spryskasz ją wodą.

TIP 2

Bagietki możesz posmarować za pomocą sylikonowego pędzelka mieszaniną mąki z wodą (pół szklanki wody i łyżeczka mąki). Dzięki temu skórka bagietek będzie chrupiąca.

TIP 3

Wstaw do piekarnika małą, ceramiczną lub porcelanową formę z wodą, lub z kostkami lodu zaraz przed włożeniem bagietek. Dzięki temu bagietki jeszcze bardziej wyrosną, a ich skórka będzie chrupiąca.

Jeżeli szukasz zestawu, który będzie zawierał wszystkie najpotrzebniejsze akcesoria do przygotowania idealnych wypieków, to marka de Buyer już go dla Ciebie skompletowała. W zestawie do pieczenia chleba znajdziesz prostokątną, nieprzywierającą formę oraz perforowaną formę do bagietek, skrobkę i ostrze do nacinania ciasta.

Zestaw do pieczenia chleba / DE BUYER