Strona
  1. Wysyłka 24h -25% PROMOCJA

    THE FIRST Kieliszek do rieslinga 426 ml / ZWIESEL 1872

    Special Price 164,25 zł Regular Price 219,00 zł
Strona

Kieliszki do wina

Nasz sklep przygotował mnóstwo kieliszków do różnego typu wina. Znajdziesz tu wyróżniające się modele najwybitniejszych współczesnych producentów szkła użytkowego.

Nasze kieliszki powstają w oparciu o najnowsze technologie nowych generacji, takie jak Tritan®. Szkło w tej technologii uszlachetnione jest przez dodatek tlenku cyrkonu i tytanu. Producenci, których kieliszki znajdziesz w naszej ofercie skupiają się pozyskiwaniu surowców  z lokalnych źródeł. Dzięki temu proces produkcji jest zrównoważony i proekologiczny. Kieliszki marki Zwiesel, które znajdziesz w naszym sklepie pochodzą z ekologicznej produkcji, która do wyrobu szkła nie wykorzystuje baru i ołowiu, a laserowo cięta krawędź gwarantuje idealnie gładkie wykończenie.

Dobrze dobrany kieliszek do wina to podstawa udanej degustacji tego szlachetnego trunku. Umiejętność doboru odpowiedniego kieliszka do rodzaju wina to cenna umiejętność i świadczy o wysokiej kulturze oraz znajomości poprawnych zasad sovoir vivre'u.

 

Kieliszki do wina czerwonego

Wino czerwone to bardzo szlachetny trunek, dlatego zadbaj o to, by odpowiednio wydobyć jego aromat i bukiet smakowy. Kieliszki do czerwonego wina mają na ogół bardziej pękatą czaszę niż kieliszki do wina białego. Ma to swoje uzasadnienie. Czerwone wino potrzebuje dostępu tlenu do tego, aby wydobyć z niego wszystkie aromaty i bukiety smakowe. Jego smak zależy zatem od rodzaju naczynia, w którym je podasz. Cięższe czerwone wina lepiej sprawdzą się w kieliszkach o szerokich czaszach, w których wino będzie miało kontakt z tlenem. Lżejsze czerwone wina możesz podać w kieliszkach o nieco wydłużonym kształcie, jak te na wysokiej nóżce do białego wina.

Kieliszki do wina białego

Białe wino podaje się w znacznie niższej temperaturze niż wino czerwone. Zazwyczaj temperatura podania tych napojów powinna oscylować między 6 a 8 stopni Celsjusza. Jeśli planujesz więc kolację z przyjaciółmi, podczas której chcesz zaserwować właśnie wino białe, to pamiętaj o tym, żeby wsadzić butelkę odpowiednio wcześniej do lodówki. Ale nie tylko temperatura podania jest ważna. Kluczową kwestią jest podanie wina w odpowiednim szkle. Kieliszki do białego wina są węższe niż do czerwonego. Do młodszych odmian win wybierz kieliszki o czaszy w kształcie tulipana, dla szczepów typu Chardonnay z powodzeniem czasza kieliszka może delikatnie rozszerzać się ku górze. Kosztując wino białe należy pamiętać, by dłoń nie stykała się ze szkłem czaszy. Ciepła dłoń będzie podnosić temperaturę wina i zmieni na niekorzyść jego smak.

Kieliszki do win musujących

Jakie kieliszki będą najlepsze do szampana i innych win musujących? Oczywiście te o bardzo wąskiej i wysokiej czaszy na wysokiej nóżce. Ten typ znany jest także pod nazwą "flety", co oczywiście związane jest właśnie z ich kształtem. Podłużny kształt ma na dłużej zatrzymać bąbelki w Twoim kieliszku, byś mógł cieszyć się dłużej ich delikatnym łaskotaniem.

Innym również popularnym kształtem kieliszków do wina z bąbelkami są kieliszki o pucharkowatym kształcie o niskiej i szerokiej czaszy. To propozycja na bardziej ekstrawaganckie przyjęcia w stylu art deco, kiedy to właśnie taki kształt kieliszków królował na salonach i salach balowych dwudziestolecia międzywojennego. Minusem tego typu kieliszków jest to, że bąbelki znacznie szybciej z nich znikają.

Powiązane kategorie: