Opublikowany: 10.07.2020

 

W domowej i profesjonalnej kuchni podstawowymi przyprawami są sól i pieprz. Dodają odpowiedniego smaku przygotowywanym potrawom, niezależnie od rodzaju przyrządzanej kuchni. W sklepach możemy znaleźć wiele rodzajów soli i pieprzu, ale czym tak właściwie się one różnią?

SÓL SOLI NIERÓWNA

Wszystkie sole składają się głównie z tej samej substancji - chlorku sodu. Jednak niewielkie różnice w składzie danego rodzaju soli, głównie ilości mikroelementów i innych śladowych dodatków, wpływają na taką różnorodność rodzajów tej przyprawy.

Według niektórych opinii to właśnie te niuanse wpływają na odmienne właściwości fizyczne soli oraz jej różnorodne działanie zdrowotne.

Sól perska, nazywana również solą niebieską, należy do jednej z najczystszych i najrzadszych odmian soli na świecie. Swoje niecodzienne zabarwienie zawdzięcza obecności rzadkiego minerału o nazwie sylwin. Ta pochodząca z Iranu przyprawa do dzisiaj wydobywana jest ręcznie.

Peugeot - Młynek do soli

WILGOTNA SÓL MORSKA 

Peugeot - Młynek do soli morskiej wilgotnej

Wilgotna sól morska pozyskiwana jest poprzez odparowanie wody morskiej. Koneserzy twierdzą, że sól mokra morska smakuje zdecydowanie lepiej niż sól kamienna, jednak pod względem składu chemicznego niewiele się różnią.

Dlaczego do mielenia wilgotnej soli morskiej powinniśmy używać specjalnego młynka?
Zdecydowana większość młynków marki Peugeot posiada mechanizm stalowy - i zazwyczaj jest to najlepsze, niezawodne rozwiązanie. Jest jeden wyjątek - wilgotna sól morska. Stalowy mechanizm wystawiony na ciągłe działanie wilgoci mógłby ulec korozji, dlatego młynek do soli wilgotnej morskiej wyjątkowo posiada mechanizm ceramiczny, który jest odporny na korozję. Dodatkowo, aby zapobiec osadzaniu się soli na ściankach, młynek opatrzono w systemem dociskający.

 

SÓL KAMIENNA

Sól kamienna to najbardziej rozpowszechniona sól na świecie. Powstała dzięki ociepleniu się klimatu, które spowodowało wyparowanie części mórz, dawniej pokrywających w większości naszą planetę. Sól zawarta w morzach po wyparowaniu wody, skrystalizowała się i tak powstały jej złoża, z których wydobywamy tę przyprawę.

W Polsce bardzo często używana jest miałka sól kamienna, wzbogacana jodkiem potasu i specjalnymi substancjami, które uniemożliwiają jej zbrylenie. Jest to więc produkt przetworzony, pozbawiony obecności naturalnych minerałów takich jak magnez, wapń, cynk czy mangan.

Nie dziwi więc nikogo, że młynki do zdrowszej wersji soli: nieoczyszczonej, o grubszych kryształach, stały się bardzo popularne w kuchniach, gdzie przykłada się wagę do jakości jedzenia i jego właściwości zdrowotnych.

Młynki Peugeot wyróżniają się nie tylko designem, ale przede wszystkim perfekcyjnie dopracowaną technologią. Większość z nich posiada mechanizm stalowy, opatrzony dożywotnią gwarancją producenta, który komfortowo, „gładko” mieli kryształki soli. Dodatkowym atutem jest zaopatrzenie niektórych modeli młynków opatentowanym system U’Select, dzięki któremu można łatwo i precyzyjnie zmieniać grubość mielenia.

 

SÓL HIMALAJSKA RÓŻOWA

To sól o charakterystycznym, różowym zabarwieniu. Wbrew nazwie, pochodzi ona z Pakistanu, a dokładnie z rejonu Pendżab oddalonego od Himalajów o kilkaset kilometrów. Sól himalajska różowa pod względem smaku jest bardziej słona od tradycyjnej soli kamiennej. Różowy kolor jest wynikiem obecności tlenku żelaza, jednak istotną rolę w percepcji wzrokowej odgrywa wielkość kryształków soli, pod tym względem drobnoziarnista sól himalajska będzie nieodróżnialna od zwykłej soli kamiennej.

SÓL CECHSZTYŃSKA

Występuje w Polsce i ma bardzo zbliżone właściwości chemiczne i fizyczne do soli himalajskiej - występuje również w różowym kolorze. Inna jej nazwa to sól KŁODAWSKA (ze względu na miejsce jej największego wydobycia w Kłodawie). Jej właściwości fizyczne i chemiczne są też bardzo zbliżone do soli kamiennej - nie jest jednak oczyszczana chemicznie, dzięki czemu stanowi bogate źródło mikroelementów oraz korzystnie wpływa na gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu (w odpowiednich ilościach).

SÓL CZARNA

Znana również pod nazwą kala namak, wydobywana jest m.in. w Pakistanie, Indiach i Bangladeszu. Czarną sól cechuje oczywiście charakterystyczny wygląd, smak i zapach. Często można spotkać ją w kuchni wegan. Jej zapach można porównać do zapachu jaj. Wbrew powszechnej opinii, czarna sól nie ma wyjątkowych właściwości leczniczych, ponieważ jej głównym składnikiem jest również NaCl, który w nadmiarze jest szkodliwy.

Peugeot - Młynek do soli

 

JEDEN PIEPRZ, WIELE KOLORÓW

Zastanawialiście się, od czego zależy kolor pieprzu? Odpowiedź jest prosta - od dojrzałości owoców i czasu ich zbierania. Najpopularniejszy jest oczywiście pieprz czarny, ale często spotykamy również inne rodzaje pieprzu, np. pieprz czerwony czy biały.

PIEPRZ CZARNY

Pozyskiwany jest z niedojrzałych owoców pieprzowca. W trakcie zbioru ma barwę zieloną, ale pod wpływem procesu suszenia i fermentowania zmienia kolor na czarny.

PIEPRZ ZIELONY

Tak jak pieprz czarny, pozyskiwany jest z niedojrzałych owoców pieprzowca. Aby zachować zieloną barwę, owoce poddaje się procesowi liofilizacji lub marynowania w kwasie octowym.

W smaku jest delikatniejszy od pieprzu białego, ale pozostawia dość aromatyczny, świeży posmak.

PIEPRZ BIAŁY

Jest zdecydowanie łagodniejszy w smaku od pieprzu czarnego. Dojrzałe owoce gotuje się, a następnie moczy w wodzie morskiej i suszy. Po tych zabiegach usuwana jest zewnętrzna warstwa owocni - pod nią kryje się biała przyprawa.

PIEPRZ CZERWONY

Nie jest tym samym gatunkiem rośliny co w/w przyprawy. Nazwa ta używana jest potocznie dla określenia kilku różnych przypraw:

  • Owocu „brazylijskiego drzewa pieprzowego” lub „peruwiańskiego drzewa pieprzowego”. W smaku jest bardzo podobny do pieprzu czarnego, lecz w konsystencji nie jest tak twardy i kruchy jak on, a bardziej miękki i wilgotny.

  • Pieprzu kajeńskiego, czyli przyprawy otrzymanej z owoców papryki rocznej – Cayenne.

  • Dojrzałych owoców pieprzu czarnego, które mają wtedy barwę czerwoną i dla jej zachowania są marynowanych po zbiorach w occie lub solance. Zwany jest też pieprzem różowym. W smaku podobny jest do pieprzu czarnego, ale bardziej aromatyczny, żywiczny, z wyczuwalną świeżością typową dla pieprzu zielonego.

Każdy z rodzajów pieprzu czerwonego jest odrobinę wilgotny i miękki. Standardowe młynki do pieprzu nie nadają się do mielenia czerwonego pieprzu, ponieważ może on zapychać żarna młynka.

Zobacz nasze powiązane produkty: elektryczne młynki do pieprzu, elektryczny młynek do soli i pieprzu, młynek do pieprzu ręczny.