Patelnie ze stali węglowej
Patelnie ze stali węglowej

Wszystko co powinieneś wiedzieć — FAKTY | PORADY | TRIKI
Stal firmy de Buyer
De Buyer od lat produkuje narzędzia kuchenne z różnorodnych materiałów, takich jak miedź, stal nierdzewna, stal nieprzywierająca i węglowa, aby uzyskać najlepsze rezultaty gotowania dla każdego dania.
Naczynia ze stali węglowej zawsze były częścią francuskiej tradycji kulinarnej. Są bezkonkurencyjne dla smażenia, grillowania i zarumieniania. Reakcje, które redukują cukry na powierzchni smażonych produktów i powodują karmelizację - utrwalają smaki i sprawiają, że wnętrze jest zawsze delikatne i soczyste.
Stal węglowa to bardzo wytrzymały materiał, który po wysezonowaniu zyskuje właściwości nieprzywierające. Patelnie ze stali węglowej z czasem stają się jeszcze lepsze, ponieważ ich właściwości poprawiają się z każdym użyciem.
ZOOM na materiał
Stal wysokowęglowa to w pełni naturalny materiał,który po procesie sezonowania wykazuje właściwości nieprzywierające.
Dodatkowo patelnie są w pełni ekologiczne i nie zawierają chemicznych dodatków.
Patelnie szybko się nagrzewają i równomiernie rozprowadzają ciepło. Do smażenia można używać wszystkich rodzajów przyborów kuchennych, nawet stalowych!
Nitowane uchwyty o ergonomicznym kształcie gwarantują wygodę użytkowania.
Patelnia jest odpowiednia dla wszystkich źródeł ciepła również dla indukcji.
Linia Mineral B jest impregnowana cienką warstwą wosku pszczelego, który zapobiega utlenianiu przed pierwszym użyciem.
WARTO WIEDZIEĆ
Patelni ze stali węglowej można używać prawie do wszystkiego!
- Do smażenia cudownie wilgotnych w środku i kruchych na zewnątrz mięs.
- Warzyw z dodatkami.
- Pulchnych omletów i chrupiących naleśników.
- Idealnych zarumienionych na złoto śniadaniowych jajek.
Patelnie ze stali wysokowęglowej z czasem stają się jeszcze lepsze, ponieważ ich właściwości poprawiają się z każdym użyciem.
Reakcja Maillarda w kuchni.
Reakcja Maillarda, która zachodzi między 145°C a 164°C prowadzi do karmelizacji cukrów, nadając potrawie wyrazisty smak i aromat. WAŻNE! Nagrzej patelnię do bardzo wysokiej temperatury przed rozpoczęciem smażenia.
Dlaczego warto używać patelni ze stali węglowej zamiast patelni z powłoką zapobiegającą przywieraniu? Reakcja Maillarda nie może wystąpić w przypadku patelni z powłoką nieprzywierającą, ponieważ powłoka ta działa jak bariera między jedzeniem a wysokimi temperaturami.
SEZONOWANIE patelni
Po co sezonujemy patelnie ze stali wysokowęglowej?
By nadać jej właściwości nieprzywierające.
- zalej patelnię cienką warstwą oleju
- podgrzewaj olej, aż do pojawienia się dymu
- ściągnij patelnię z ognia, wylej olej i wytrzyj patelnię papierowym ręcznikiem
Patelnia nabierze ciemnego koloru, co oznacza, że wytworzyła się na niej warstwa węglowej patyny odpowiedzialnej za nieprzywieranie do patelni smażonych produktów.
Proces ten można powtórzyć kilkukrotnie.
Co jest faktem, a co mitem?
Mit: „Sezonowanie jest trudne i pracochłonne.”
Fakt: By twoja patelnia była dobrze wysezonowana, wykonaj powyższe kroki. Jeśli nie czujesz się na siłach, by dobrze przepalić swoją patelnię, nie przejmuj się - podczas używania powłoka wytworzy się sama. Przyspieszysz ten proces smażąc na niej produkty o wysokiej zawartości tłuszczu np. czerwone mięso.
Mit: „Patelnie ze stali węglowej rdzewieją.”
Fakt: Patelnie, jeśli są używane regularnie nie powinny rdzewieć. Może jednak dojść do utlenienia jeśli patelnia będzie przechowywana w wilgotnym miejscu. Gdy zauważysz rdzawy nalot, możesz się go łatwo pozbyć za pomocą wody z dodatkiem łagodnego detergentu lub szczoteczki. Następnie natłuść patelnię olejem jadalnym, dzięki czemu zapobiegniesz pojawieniu sie rdzy w przyszłości.
Mit: „Patelni ze stali węglowej nie można używać na kuchence indukcyjnej.”
Fakt: Patelnia stalowa jest wykonana w 99 % z żelaza. Materiał ten jest magnetyczny - dlatego idealnie się nadaje do kuchenek indukcyjnych. Jedynym warunkiem jest grubość patelni. Należy wybierać takie, których grubość wynosi od 2-4 mm.
Mit: „Patelnia ze stali węglowej wydaje się być brudna.”
Fakt: Twoja patelnia powinna ściemnieć podczas sezonowania. Jest to znak, że ta czynność została wykonana prawidłowo. Podczas opalania wszystkie bakterie znikają, a patelnia nadaje się do kontaktu z żywnością. Nie należy pozbywać się ciemnej warstwy (patyny), ponieważ to ona odpowiada za właściwości nieprzywierające.
Konserwacja
Stal węglowa to naturalny, zdrowy i niezniszczalny materiał, który nie boi się zarysowań i zapewnia profesjonalne rezultaty dla gotowania.
- Przed pierwszym użyciem patelnię dokładnie umyj - wewnątrz i na zewnątrz w gorącej wodzie z detergentem. Dobrze wypłucz i dokładnie wysusz.
- SEZONOWANIE: Wlej 1 mm oleju (roślinnego, który można podgrzać do 180°C) na dno patelni i równomiernie rozprowadź. Podgrzej patelnię do 3/4 mocy kuchenki. Podgrzewaj olej do pojawienia się dymu. Następnie wyłącz grzanie, ostudź patelnię, wylej olej i wytrzyj ją papierowym ręcznikiem. Podgrzewaj ponownie przez 2 minuty.
- Po wysezonowaniu patelnia ze stali węglowej uzyskuje naturalne właściwości zapobiegające przywieraniu. Dzięki temu można na niej smażyć z bardzo małą ilości tłuszczu. Delikatne potrawy, jajka i ryby będą smakować wyśmienicie.
- JAK UŻWYAĆ: Rozgrzej niewielką ilość oleju. Gdy patelnia jest gorąca, obsmaż produkt z każdej strony do zarumienienia (karmelizacji skórki). Aby zakończyć proces smażenia wyłącz źródło ciepła i pozostaw chwilę potrawę. Możesz wykorzystać resztki mięsa, które przywarły do patelni zalewając je małą ilością wody. Otrzymasz aromatyczną mieszankę, którą można wykorzystać jako sos.
- Nie zostawiaj jedzenia na patelni.
- Nie należy smażyć na niej kwaśnych składników potraw takich jak cytryna, kapusta, pomidory, ocet czy białe wino. Patelnia może stracić patynę, która spowoduje zmianę koloru potrawy na ciemniejszy.
- Nigdy nie myj patelni w zmywarce.
- PIELĘGNACJA: Najlepiej od razu po zakończeniu smażenia zalej patelnię zimną wodą i rozgrzej. Gdy woda będzie ciepła - umyj gąbką. Użyj łopatki, do usunięcia po zostałości, które przywarły. Po czyszczeniu dokładnie osusz patelnię ręcznikiem papier owym. Od czasu do czasu podgrzej trochę soli morskiej i smaż przez 1,5 minuty. Sól morska usuwa wszelkie pozostałości i zapachy.
- PRZECHOWYWANIE: Patelnię przechowuj w suchym miejscu. Jeśli nie używasz patelni regularnie lub jeśli miejsce przechowywania jest wilgotne, lekko naoliw całą patelnię, dla lepszej ochrony. Jeśli mimo to pojawi się rdza wyszoruj patelnię szczoteczką lub szorstką gąbką.
ZOOM na kształt
Kształt patelni pomaga w rotacji produktów podczas smażenia, a nitowana nienagrzewająca się rączka, daje wysoki komfort używania.
dostępne z 3 rodzajami rączek -
stal, stal i drewno bukowe, stal nierdzewna
Niezależnie od tego, czy masz ochotę na grillowaną wołowinę, obficie posypaną świeżo zmieloną papryką czy grillowane warzywa - de Buyer zaprojektował idealną patelnię do przygotowywania posiłków poza domem. Linia #OUTDOOR to patelnie z wytrzymałej stali niebieskiej odznaczającej się bardzo dobrymi właściwościami. Produkty z tej linii idealnie nadają się do smażenia nad ogniem, na grillu i innych źródłach ciepła poza indukcją.
Wysokie ranty, zaokrąglony kształt ścianek, wytrzymały uchwyt zakrzywiony w stylu francuskim gwarantują wygodę w gotowaniu.
Wskazówki kulinarnet
Jak idealnie przygotować smażone mięso? Porad udziela Michel Roth.
Przygotowanie:
Wyjmij mięso z lodówki na 15 do 30 minut przed smażeniem i pozostaw w temperaturze pokojowej. Dzięki temu mięso nie odda za dużo wody podczas smażenia. Aby uzyskać stek blue (stek lekko obsmażony z każdej strony – mięso w środku surowe i ciepłe). Smażymy w temperaturze ok. 38 st. C. To wysmażenie można wykonać tylko na patelni, podsmażając steka dwa/trzy razy i w przerwach odstawiając go w ciepłe miejsce by białko się nie ścinało, a mięso nabierało temperatury.
Smażenie:
Przed rozpoczęciem smażenia sprawdź, czy patelnia jest wystarczająco gorąca: (olej jest bardzo płynny, a masło pieni się) . Rozpocznij smażenie na oleju, ponieważ masło, może się zrumienić i nie nadawać się do jedzenia. Gdy olej będzie gorący, włóż stek, poczekaj, aż się zarumieni i zmień stronę. Następnie zmniejsz moc i podgrzewaj do uzyskania odpowiedniego dla Ciebie wysmażenia. Na koniec wykończ orzechami włoskim i masłem. Dopraw mięso solą i pieprzem. Dołóż gałązkę rozmarynu.
Stopień wysmażenia steka możesz sprawdzić za pomocą testu palców. Napięcie mięśni pod kciukiem po połączeniu kciuka z kolejnymi palcami będzie imitować twardość mięsa podczas kolejnych stopni wysmażenia.
Średnio-krwisty (medium rare) – kciukiem dotknij palca środkowego. Poduszka mięśniowa jest trochę twardsza w tym miejscu, co imituje twardość mięsa średnio-krwistego.
Stek powinien cały czas pozostawać krwisty i być czerwony w centrum cięcia. Jego warstwa zewnętrzna musi być różowa, a mięso ciepłe. Mocno krwisty (rare) – dotknij kciukiem palca wskazującego prawej dłoni, a palcem wskazującym lewej dłoni zbadaj sprężystość mięśnia przy kciuku. Poduszka mięśniowa pod kciukiem powinna być miękka. Ta miękkość imituje krwisty stek. Musi być on ciepły, mieć rumiane boki i jasno czerwony kolor w środku.
Zostaw mięso, aby odpoczęło
Stek powinien odpoczywać przed podaniem około 5-10 minut. To czas wystarczający aby temperatura oraz soki się uspokoiły i równomiernie rozeszły po mięsie. Aby stek był delikatny i soczysty, odwróć go raz lub dwa razy podczas odpoczynku. Przed podaniem, (jeśli mięso ostygnie) pogrzej chwilę na patelni lub w piekarniku.
Robimy sos?
Przed zrobieniem sosu zdejmij usmażone mięso z patelni. Mięsa nie wolno gotować w płynach, ponieważ stwardnieje. Na patelnię z pozostałościami po smażeniu dodaj wywar warzywny / drobiowy / sos warzywny / śmietanę. Następnie na krótko włóż mięso na patelnię z sosem, aby się podgrzało.
Kiedy doprawić mięso solą?
Czas kiedy należy przyprawić stek solą jest przedmiotem wielu dyskusji. Radzimy dodać sól do kawałka mięsa tuż przed gotowaniem oraz do smaku pod koniec smażenia. Takie działanie zrelaksuje mięso. Ważnym jest, aby nie posolić mięsa zbyt wcześnie, ponieważ istnieje ryzyko, że straci soki.