Opublikowany: 19.11.2021

Jesień to czas, kiedy przypominamy sobie, że chcemy, choć część kulinarnych dobroci ciepłych dni zatrzymać na zimowe popołudnia. Jednym z takich sposobów są oczywiście przetwory.

Powiedzcie, że wy również nie wyobrażacie sobie zimny bez słodkich dżemów i kompotów, które tuż po otwarciu przypominają nam lato i słońce!

W tym artykule zebraliśmy dla was nasze ulubione przepisy na weki, które zazwyczaj przygotowujemy późnym latem lub jesienią. Oczywiście nie może w nich zabraknąć tego, co w polskich sadach w tym czasie najlepsze, czyli jabłek i gruszek.

Mamy nadzieję, że choć jeden przepis was zainspiruje i sami stworzycie spiżarnię domowych przetworów, które, jak wszystko, co domowe, smakują najlepiej.

 

Dżem z cukinii i gruszek z imbirem

Dżem, który pokochacie od pierwszej łyżeczki. Przeczytajcie najlepszą jego rekomendację od samej autorki: "Cukiniowy dżem smakuje jak… owocowy dżem. Jeśli wyobrażacie sobie, że w trakcie konsumpcji poczujecie się, jakbyście za karę wcinali ziemniaczki z bitą śmietaną, to niestety muszę was rozczarować. Gruszki i cukinia to fantastyczne, choć dosyć spokojne połączenie. Podkręciłam je lekko egzotyką w postaci cytryn, imbiru i kurkumy. I tak wyszedł lekko cytrusowy dżem, który nadaje się zarówno do kanapek, jak i naleśników, omlecików oraz ciast. Na pewno nie będziecie rozczarowani".

Składniki

  • 1 kg cukinii
  • 1 kg gruszek (generał, konferencja, Bonkreta Williamsa – z twardszym miąższem)
  • 1-2 łyżeczki startego imbiru
  • 400 g cukru (można zmniejszyć ilość cukru do 250-300 g)
  • 15 g pektyny
  • sok i skórka otarta z 1 cytryny
  • 1 płaska łyżeczka kurkumy

Przygotowanie:

Słoiki wraz z pokrywkami dokładnie myjemy, przelewamy wrzątkiem i odstawiamy do wysuszenia.

Z cukru odejmujemy kilka łyżek, mieszamy je z pektyną i odstawiamy.

Cukinię myjemy i razem ze skórką ścieramy na tarce o grubych oczkach. Gruszki myjemy, nieobrane kroimy na ćwiartki, wyjmujemy gniazda nasienne i kroimy w kostkę. Razem z cukinią umieszczamy w garnku z grubym dnem.

Zawartość garnka zasypujemy cukrem, dokładnie mieszamy i powoli zagotowujemy. Kiedy dżem zacznie się gotować, a cukinia i gruszki puszczą sok, zmniejszamy ogień i smażymy tak długo, aż cukinia będzie się rozpadać, a gruszki zmiękną, ale nadal pozostaną w kostkach (zajmie to od 15 do 30 minut). Dodajemy wtedy imbir, skórkę i sok z cytryny oraz kurkumę. Kiedy składniki się połączą, wsypujemy cukier z pektyną i dokładnie mieszamy.

Gotujemy dżem jeszcze 3-4 minuty i przekładamy do słoików (zostawiamy ok. 1-1,5 cm pustego miejsca od pokrywki), zamykamy i pasteryzujemy.

Smacznego!

Autor przepisu i zdjęcia – Kuchnia Joanny

 

Korzenno-waniliowe gruszki

Przepis na to zachwycające smakiem danie jest dziecinnie prosty. Korzenno-waniliowe gruszki są fantastycznym dodatkiem do deserów. My najbardziej lubimy je w połączeniu z lodami waniliowymi. Jednak kulinarnych zastosowań mają znacznie więcej – jesienno-zimowe wieczory inspirują.

Składniki

  • 1,5kg twardych gruszek
  • 1 600g wody
  • 200g cukru
  • 1 łyżka cynamonu w proszku
  • 2 laski wanilii
  • sok z jednej cytryny

Przygotowanie:

Przygotowujemy korzenno-waniliowy syrop. Do garnka wlewamy wodę, dodajemy cukier, nasionka wydrążone z wanilii oraz pozostałą wanilię, cynamon i sok z cytryny. Wszystko gotujemy, aż część wody odparuje i powstanie delikatny, zagęszczony syrop. Gruszki obieramy obieraczką do warzyw, następnie przekładamy do słoja i zalewamy gorącym syropem korzenno-waniliowym.

Pasteryzujemy w temperaturze 75°C przez 20 minut.

Uwaga! Pamiętajmy, aby słoików WECK nie odwracać do góry dnem. Klipsy można zdjąć po 24 godzinach od zawekowania.

Smacznego

 

Konfitura z dyni i rokitnika

Dynia i rokitnik to dwa iście jesienne rarytasy. Przepisów jest wiele, więc to nie lada wyzwanie przygotować coś zaskakującego, nieoczywistego. Nasz bestseller to konfitura z dyni i rokitnika, którą dodajemy do ciast i naleśników, a prawdziwą furorę robi jako smarowidło do ciepłej, domowej chałki.

Składniki

  • 100g dyni hokkaido
  • 60g cukru
  • 200g cukru
  • sok z jednej pomarańczy
  • pół szklanki owoców rokitnika
  • 1/2 łyżeczki pektyny

Przygotowanie:

Cukier wsypujemy do suchego garnka i karmelizujemy na bursztynowy kolor. Dynię obieramy, kroimy w drobną kostkę i wrzucamy do karmelu. Następnie dodajemy sok z pomarańczy oraz rokitnik.

Gotujemy, aż dynia prawie się rozpadnie. Na koniec dodajemy pektynę, mieszamy i ponownie zagotowujemy. Przekładamy do mini słoiczków WECK, zamykamy i pasteryzujemy w temperaturze 75°C przez 5 minut

Smacznego!

 

Przetwory we francuskim stylu

Domowa konfitura bez sztucznych dodatków wymaga przede wszystkim czasu poświęconego przy przygotowaniu owoców.

Miedziana, duża misa de Buyer, która perfekcyjnie rozprowadza ciepło, to podstawowe naczynie francuskiej kuchni. Stosuje się je do wyrobu najwyższej jakości konfitur, z których słyną przede wszystkim francuskie śniadania.

To właśnie dzięki niej cały proces przygotowywania konfitury będzie szybszy, a owoce nie utracą cennych składników!

Kształt misy nie jest przypadkowy, wynika on z ważnej funkcjonalności.

Duża średnica naczynia przyśpiesza proces odparowywania wody, więc nasza konfitura zgęstnieje szybciej.

Mała wskazówka

Pamiętajmy, żeby przetwory przełożyć od razu do słoiczków. Nie zaleca się dłuższego przetrzymywania ich w miedzianym naczyniu.

 

Słoiki WECK

Wybierając produkty firmy WECK unikasz pułapki „jednorazowości".

Szkło, z którego produkowane są słoiki i butelki marki WECK, jest grube i trwałe oraz posiada doskonałe cechy fizyczne. Bezpiecznie możesz w nich piec babeczki i pasteryzować przetwory.

Kupując produkty wielorazowego użytku w sumie płacisz mniej i wspierasz oszczędne gospodarowanie zasobami naturalnymi naszej planety. Butelki i słoiki WECK są produkowane ze szkła sodowo-wapniowego. Spinki WECK, używane w procesie konserwacji przetworów, są wykonane z najwyższej jakości nierdzewnej stali INOX. Uszczelki WECK są wolne od fenoli i wykonane są z naturalnego kauczuku pozyskiwanego z kontrolowanych, legalnych plantacji.

Zobacz nasze powiązane produkty: Weck, garnki miedziane.